:: 23.05.2022 :: 1 Online
 
 
 

Faydalı Bilgiler » Şile Feneri

 
Şile Feneri

Şile Feneri

Şile Feneri, İstanbul'un Şile ilçesinde bulunan ve İstanbul Boğazı ile Karadeniz'e hizmet veren deniz feneridir.

Türkiye'nin en büyük, dünyanın da ikinci büyük feneri Karadeniz'deki kıyı emniyetini sağlayan iki fenerden biri olan Şile Feneri, diğer büyük fenerler gibi, Osmanlı İmparatorluğu zamanında verilen imtiyazlar sonucunda Fransız Fenerler İdaresi'nce 1859 yılında yaptırılmış. Fener deniz seviyesinden 60 metre yükseklikteki kayalıklar üzerinde 110 cm. kalınlığında kule şeklinde inşa edilmiş. 20 deniz mili görüş mesafesine sahip olan, kurmal sistemli fener, ilk dönemlerde 3 fitilli gaz lambası ile çalışırken, 1968 yılında elektrikle çalışmaya başlamıştır.

Bugün müzeye çevrilen Şile Feneri'nin 150 yıllık bir geçmişi vardır.
Şile Feneri ve Şile Bezi

Şile Feneri Şile Bezi ile Giydirildi

Türkiye'nin en büyük Feneri olan Şile Feneri'nin 150. yılı kutlama etkinlikleri kapsamında; Şile Belediyesi, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü ve Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü ile bir dizi proje geliştirdi.

Projede, Şile feneri, ışık göndermeyi engellemeyecek bir biçimde, ilgili öğretim üyeleri, öğrenciler ve teknik elemanlardan oluşan uygulama grubu tarafından balkondan(şerefeden) aşağıya doğru dökümlü bir şekilde Şile bezi ile kaplanacak.

Yine aynı grup, Şile bezini kaplanan Fenerden yalıyara doğru devam ettirerek yar boyunca geniş zig zaglar çizecek, dalgalanmalar yapacak ve ucu denizin içinde sonlanacak şekilde geniş bantlar-drapeler halinde yerleştirecek. Çalışmalar sırasında kesinlikle doğaya ve çevreye zarar vermeyecek malzeme ve araç gereçler kullanılacak.
Projede, geçmişten bugüne kalan, yarınlarda da var olmaya devam edecek, Şile ile bütünleşmiş, Şile yi Şile yapan yerel kültürel ve otantik değerlerin başında gelen Şile feneri ile Şile bezi tarihte ilk defa sanatsal bir etkinlikle bir araya gelmiş olacaklar.

Ayrıca Türkiye de ilk kez bu ebatta bir kamu binası bu teknikle giydirilecek. Bu bir anlamda birbirini yıllardır tanıyan ancak bir araya gelemeyen iki eski dostun birinin doğum gününde ötekinin onu kutlamak, hediye vermek için ziyarete gelmesiyle ortaya çıkan bir kucaklaşma, sarılma eylemidir.
 
 

Diğer Faydalı Bilgiler

 

Ferforjenin Tarihi

Demir cagi, Tas Devri ve Bronz cagini takibeden yillarda baslamistir. Her ne kadar Misirlilarin M.O.3000 yillarinda demirden balta ve keski kullandiklari ve Anadolu'dan gelen Hitit savascilarinin demirden yapilmis silah kullandiklari bilinse de Demir caginin baslangici M.O.1000 yillari olarak dusunulmektedir ... devamı »

Dekorasyon Nedir?

Dekorasyon Yaşanılan mekanların Kullanım amaçlarına uygun, verimli, estetik ve sanatsal şekilde düzenlenmesine denir. Yüzyıllardır insanoğlu yaşadıkları mekanlar üzerinde gelişmeler kaydetmiş ve bu gelişmeler sonucu bir çok farklı tasarım meydana getirmiştir. Bu gelişimin amacı, yaratıcı tasarımlar ile ... devamı »

Alüminyum

Gümüş renkte sünek bir metaldir. Doğada genellikle boksit cevheri halinde bulunur ve oksidasyona karşı üstün direnci ile tanınır. Bu direncin temelinde pasivasyon özelliği yatar. Endüstrinin pek çok kolunda milyonlarca farklı ürünün yapımında kullanılmakta olup dünya ekonomisi içinde çok önemli bir yeri vardır ... devamı »

Şile Bezi

Şile Bezi, el tezgahlarında, pamuk ipliğinden dokunan, tamamen Şile'ye özgü bir bezdir. Şile'ye özgü otantik özelliği ona bu adın verilmesini sağlamıştır. Şile Bezi'nden çeşitli giysiler üretilmektedir. Vücut terini emme özelliğinden dolayı sağlıklı bir üründür.Şile Bezi rahat, hafif, ucuz, ter emici, sağlıklı doğal ... devamı »

Şile Feneri

Şile Feneri, İstanbul'un Şile ilçesinde bulunan ve İstanbul Boğazı ile Karadeniz'e hizmet veren deniz feneridir. Türkiye'nin en büyük, dünyanın da ikinci büyük feneri Karadeniz'deki kıyı emniyetini sağlayan iki fenerden biri olan Şile Feneri, diğer büyük fenerler gibi, Osmanlı İmparatorluğu zamanında verilen imtiyazlar ... devamı »

Şile'nin Doğal Güzellikleri

Şile iç kısımlardaki güzellikleriyle doğayı seven ziyaretçilerine görsel bir şölen sunarken, ince kumlu uzun sahili de, doğal bir plaj olarak yazın kalabalık insan topluluklarını ağırlar. Şile kıvrımlı koylardan oluşan 60 kilometrelik bir sahil şeridine sahiptir. Şile'nin deniz mevsimi Haziran ve Eylül ayları arasında ... devamı »

Şile'nin Tarihi Yapıları

Şile'de birçok tarihi eser bulunmaktadır. Şile limanı çevresi, Kumbara, Göçe ve Göksu Köyü, Kaba koz Köyü tarihsel dokunun en yoğun olduğu bölgelerdir. Şile'de dört kale vardır. Ama en tanınmışları Cenevizlilerden kalan limanda Ocaklı ada’nın üzerinde yer alan Şile Kalesi ya da Ocaklı Kale’dir. Ocaklı Kale kendisini ... devamı »
 
   
 

Hakkımızda

 
1989 Yılından bu yana ata mesleği olan sıcak demircilikten günümüze kadar edindiğimiz geleneksel, özlü tecrübemizi günümüz teknolojisi ile entegre edip öznel fikirlerimizi siz değerli müşterilerimizin beğenisine sunmak ve profesyonel çözümler üretmek için; firmamız 2007 Yılında İnşaat ve Dekorasyon sektörüne Deco Monte© markası adı altında ticaret hayatına başlamıştır. devamı »
 

İç Mekan Tasarımları

 
 

Faydalı Bilgiler

 

Dekorasyon Nedir?

Dekorasyon Yaşanılan mekanların Kullanım amaçlarına uygun, verimli, estetik ve sanatsal şekilde düzenlenmesine denir. Yüzyıllardır insanoğlu yaşadıkları mekanlar üzerinde gelişmeler kaydetmiş ve bu gelişmeler sonucu bir çok farklı tasarım meydana getirmiştir. Bu gelişimin amacı, yaratıcı tasarımlar ile insanın kendini aşması ve farklılaşma çabasıdır... devamı »


 
   
Copyright © 2010 Decomonte İnşaat & Dekorasyon www.decomonte.com
Tel: (0216) 711 0164 Faks: (0216) 711 0166 | Bize Ulaşın