:: 27.02.2024 :: 1 Online
 
 
 

Faydalı Bilgiler » Ferforjenin Tarihi

 
Demir cagi, Tas Devri ve Bronz cagini takibeden yillarda baslamistir. Her ne kadar Misirlilarin M.O.3000 yillarinda demirden balta ve keski kullandiklari ve Anadolu'dan gelen Hitit savascilarinin demirden yapilmis silah kullandiklari bilinse de Demir caginin baslangici M.O.1000 yillari olarak dusunulmektedir. Dogada her zaman cokca bulunan bir element olmasina ragmen demirin kullanimi, erken caglardaki demircilerin dovulebilir demir elde edebilmek icin, icindeki karbonun ve diger metallerin demirin ikinci defa eritilmesi ve kutuklerin cekiclenerek dovulmesi ile azaltilabilecegini iyi anlayamadiklarindan dolayi cok hizli gelismemistir. Sonuc olarak demir, ilk caglarda uretilen demir dokum gibi kirilgan bir yapiya sahipti. Ilk donemlerde demirciler ates ve su kullanarak demiri kendi icerisinde degistirmeyi(sertlestirmeyi) bir sihirbaz gibi sihirli bir guc ile gerceklestirdiklerini dusunmuslerdir.

Insanlik tarihinde Demirci olarak ilk kez Davud Peygamber(as) ile karsilasmaktayiz. O donemlerde demirci ve onun sanati uzerine yakıştırılan sihirli karakter ve ozel guclu şekiller, sadece, sert bir metal olarak bilinen ve cok kullanilan demiri ehlilestirmek ve kontrol altinda tutmak icindir. oyle bir tesirdir ki gunumuze kadar suregelmistir. Bu denli sert bir metalin mekanik karakterini degistirerek dovulebilir hale getirmesi Demirciyi doktorlar ve astrologlar ile ayni seviyeye koymustur. Doktorlari n ve astrologlarin insanlik yonunden onemi ve Tanri'ya yakinliklari hastalarini iyilestirmeleri icin gerekliydi. Demirci de metali kutsamak ve bu yuzden savasta kirilmamasi icin ayni yakinliga ihtiyaci vardi.

Yuzyuze carpismalarda kilicin onemini dusundugumuzde bu istegin o kadar da sasirtici olmadigi gorulmektedir. Demir milattan onceki devirlerde Roma Devrinde gumusten daha pahali bir metal olarak dsunuluyordu. Kapi kolu, kapi tokmagi, kapi zili ve mentese olarak kullanildigi kadar askerlere zirh yapiminda da kullaniliyordu. Bu donemde Romalilar demiri endustriyel amacli olarak imparatorluk kulelerinin yapiminda kullanmaya basladilar. Demirin ziraat amacli kullanilmaya baslanmasi da bu doneme rastlamaktadir. Tarihsel olarak bakildiginda M.o.4. ve 1.yuzyillar arasinda demircilerin bir isbirligi icerisinde olduklari dusunulebilir. Roma Imparatorlugu'nun yikilisi ile birlikte demirin islenisinde bayagilik ve olagandisilik baslamistir. Demirden mamul en iyi urunlerin uretilmesi Kuzey Italya'da baslamis ve demir ilk kez bu donemde sus amacli olarak ve hatta uzerlerine altin ve gumus gibi kiymetli metallerden nakislar islenerek kullanilmistir. Demirin kilise ve manastirlarin yapiminda sanatsal olarak kullanilisi M.S. 1000 baslamistir.ilk ornekler olarak Ingiltere'deki Winchester Katedrali ve Paris'deki Notre Dame Kilisesi gosterilir.o donemlerde manastirlar dovme demir sanati icin okul ve motivasyon merkezleri haline donusmus ve demirci ocaklarini, calisan rahipler ve gezginci demirciler arasinda siradisi bir isbirligi olusturan dini binalarin yanlarina getirmistir.
 
 

Diğer Faydalı Bilgiler

 

Ferforjenin Tarihi

Demir cagi, Tas Devri ve Bronz cagini takibeden yillarda baslamistir. Her ne kadar Misirlilarin M.O.3000 yillarinda demirden balta ve keski kullandiklari ve Anadolu'dan gelen Hitit savascilarinin demirden yapilmis silah kullandiklari bilinse de Demir caginin baslangici M.O.1000 yillari olarak dusunulmektedir ... devamı »

Dekorasyon Nedir?

Dekorasyon Yaşanılan mekanların Kullanım amaçlarına uygun, verimli, estetik ve sanatsal şekilde düzenlenmesine denir. Yüzyıllardır insanoğlu yaşadıkları mekanlar üzerinde gelişmeler kaydetmiş ve bu gelişmeler sonucu bir çok farklı tasarım meydana getirmiştir. Bu gelişimin amacı, yaratıcı tasarımlar ile ... devamı »

Alüminyum

Gümüş renkte sünek bir metaldir. Doğada genellikle boksit cevheri halinde bulunur ve oksidasyona karşı üstün direnci ile tanınır. Bu direncin temelinde pasivasyon özelliği yatar. Endüstrinin pek çok kolunda milyonlarca farklı ürünün yapımında kullanılmakta olup dünya ekonomisi içinde çok önemli bir yeri vardır ... devamı »

Şile Bezi

Şile Bezi, el tezgahlarında, pamuk ipliğinden dokunan, tamamen Şile'ye özgü bir bezdir. Şile'ye özgü otantik özelliği ona bu adın verilmesini sağlamıştır. Şile Bezi'nden çeşitli giysiler üretilmektedir. Vücut terini emme özelliğinden dolayı sağlıklı bir üründür.Şile Bezi rahat, hafif, ucuz, ter emici, sağlıklı doğal ... devamı »

Şile Feneri

Şile Feneri, İstanbul'un Şile ilçesinde bulunan ve İstanbul Boğazı ile Karadeniz'e hizmet veren deniz feneridir. Türkiye'nin en büyük, dünyanın da ikinci büyük feneri Karadeniz'deki kıyı emniyetini sağlayan iki fenerden biri olan Şile Feneri, diğer büyük fenerler gibi, Osmanlı İmparatorluğu zamanında verilen imtiyazlar ... devamı »

Şile'nin Doğal Güzellikleri

Şile iç kısımlardaki güzellikleriyle doğayı seven ziyaretçilerine görsel bir şölen sunarken, ince kumlu uzun sahili de, doğal bir plaj olarak yazın kalabalık insan topluluklarını ağırlar. Şile kıvrımlı koylardan oluşan 60 kilometrelik bir sahil şeridine sahiptir. Şile'nin deniz mevsimi Haziran ve Eylül ayları arasında ... devamı »

Şile'nin Tarihi Yapıları

Şile'de birçok tarihi eser bulunmaktadır. Şile limanı çevresi, Kumbara, Göçe ve Göksu Köyü, Kaba koz Köyü tarihsel dokunun en yoğun olduğu bölgelerdir. Şile'de dört kale vardır. Ama en tanınmışları Cenevizlilerden kalan limanda Ocaklı ada’nın üzerinde yer alan Şile Kalesi ya da Ocaklı Kale’dir. Ocaklı Kale kendisini ... devamı »
 
   
 

Hakkımızda

 
1989 Yılından bu yana ata mesleği olan sıcak demircilikten günümüze kadar edindiğimiz geleneksel, özlü tecrübemizi günümüz teknolojisi ile entegre edip öznel fikirlerimizi siz değerli müşterilerimizin beğenisine sunmak ve profesyonel çözümler üretmek için; firmamız 2007 Yılında İnşaat ve Dekorasyon sektörüne Deco Monte© markası adı altında ticaret hayatına başlamıştır. devamı »
 

İç Mekan Tasarımları

 
 

Faydalı Bilgiler

 

Şile Bezi

Şile Bezi, el tezgahlarında, pamuk ipliğinden dokunan, tamamen Şile'ye özgü bir bezdir. Şile'ye özgü otantik özelliği ona bu adın verilmesini sağlamıştır. Şile Bezi'nden çeşitli giysiler üretilmektedir. Vücut terini emme özelliğinden dolayı sağlıklı bir üründür.Şile Bezi rahat, hafif, ucuz, ter emici, sağlıklı doğal ... devamı »


 
   
Copyright © 2010 Decomonte İnşaat & Dekorasyon www.decomonte.com
Tel: (0216) 711 0164 Faks: (0216) 711 0166 | Bize Ulaşın